• Basia Węgrzyn

Czym jest kurs AFF?

AFF (ang. Accelerated FreeFall) to obecnie najszybsza, najbezpieczniejsza, a zarazem najbardziej efektywna metoda szkolenia skoczków spadochronowych na świecie. Od około 10 lat wiedzie prym na strefach na całym świecie, a według jej zasad szkoli się tysiące ludzi każdego roku. Pozwala ona w szybki sposób poznać reguły skoków ze spadochronem, opanować podstawowe umiejętności sterowania ciałem podczas swobodnego spadania oraz bezpiecznego lądowania.

Kurs składa się z trzech części: teoretycznej, ćwiczeń naziemnych i praktycznej.

1. SZKOLENIE TEORETYCZNE

Cały kurs zaczyna się oczywiście od części teoretycznej. Strefy organizują ją zazwyczaj co tydzień, w okolicach czwartku i piątku, popołudniami. Wykłady odbywają się zwykle w małych grupach 3-4 osobowych, w zależności od ilości chętnych. Podczas szkolenia teoretycznego poznaje się wszystkie zasady bezpieczeństwa, prawa lotniczego, trochę meteorologii, zasady zachowania na lotnisku, budowę spadochronu, sygnały jakimi instruktor będzie się z nami komunikował podczas skoków, ustala się przebieg całego kursu. Ogląda się także filmy pokazujące skoki AFF i sytuacje awaryjne, mogące nam się przytrafić, które dokładnie się omawia. Jednym słowem wszystko to co, co musi wiedzieć osoba pierwszy raz wyskakująca z samolotu. ;) Często część teoretyczna kończy się testem. Nie ma jednak czego się obawiać - ma on sprawdzić, czy wszystko zostało dobrze zrozumiane, każde pytanie analizuje się z instruktorem i w razie potrzeby jeszcze raz omawia.

2. ĆWICZENIA NAZIEMNE

Następnym krokiem są ćwiczenia naziemne - na tak zwanej desce i trenażerze. Ten etap ma nauczyć poprawnej sylwetki podczas skoków, otwierania spadochronu i zachowania się w sytuacji awaryjnej. Na desce ćwiczy się idealną pozycję ciała podczas swobodnego spadania, powtarza znaki komunikacji z instruktorem i otwarcie spadochronu. Uprząż symuluje sytuację już po otwarciu spadochronu. Zapoznaje się na niej ze sterowaniem spadochronem i w razie sytuacji awaryjnej - poprawny jego wypięcie i otwarciem zapasowego. Takie ćwiczenia zazwyczaj robione są kilkukrotnie, bezpośrednio po kursie teoretycznym, a następnie przed i między skokami.

3. SZKOLENIE PRAKTYCZNE

Po przygotowaniu naziemnym, wreszcie można zaczynać prawdziwą zabawę. Wszystkie skoki, które wykonuje się podczas kursu, odbywają się z wysokości około 4000 metrów, od początku z osobnym spadochronem na plecach. Spadochron otwiera się podczas kursu na około 1700 metra (po około 50 sekundach swobodnego spadania). Jest on prostokątny, posiada linki sterownicze, przez co można nim w pełni sterować. Podczas kursu AFF używa się sprzętów szkolnych, są one duże i bezpieczne. Pierwsze skoki (zazwyczaj dwa pierwsze*) wykonuje się w asyście dwóch instruktorów, kolejne (najczęściej 5 kolejnych*) pod opieką jednego instruktora. Pomagają oni w poprawnym ułożeniu ciała na strugach powietrza, kontrolują przy wyjściu z samolotu i podczas otwarcia spadochronu. Jednym słowem są cały czas w bliskim kontakcie. Ćwiczeniami wykonywanymi podczas skoków affowych są między innymi nauka stabilnego spadania, otwarcia spadochronu w prawidłowej pozycji, zakręty, stabilne i niestabilne wyjście. Po otwarciu spadochronu pozostaje się w łączności radiowej z instruktorem, który w pierwszych skokach pomaga bezpiecznie dolecieć do lotniska i wylądować. Każdy skok jest filmowany przez instruktorów i, po lądowaniu, omawiany. Ostatnim skokiem jest skok egzaminacyjny. Tego sprawdzianu również nie należy się obawiać. W praktyce wygląda on jak zwykły skok, podczas którego jeszcze raz powtarza się wszystkie, wykonywane już wcześniej, ćwiczenia.

* Według wytycznych ULC-u, najmniejszą ilością skoków, po których instruktor prowadzący szkolenie, może zaliczyć kurs AFF jest 5. W praktyce natomiast większość kursów przeprowadza się w siedmiu skokach. Jest to optymalna ilość, aby oswoić się z powietrzem, spadaniem z 4000 metrów i przećwiczyć wszystkie obowiązkowe zadania. Są oczywiście osoby, które kurs AFF ukończyły w większej ilości skoków np. 9 czy 12. Często spowodowane to było stresem, rozkojarzeniem czy nieregularnością skoków. Nie jest to w żadnym wypadku powód do wstydu i nie oznacza, że ktoś ma mniejsze predyspozycje, czy jest mniej zdolny - każdy na spokojnie powinien skoczyć w trakcie kursu z instruktorem tyle razy, ile potrzebuje.

Wiele szkół spadochronowych pisze na swoich stronach, że kurs AFF można zrobić w jeden weekend. Chociaż przy odrobinie szczęścia z pogodą jest to możliwe, warto być przygotowanym, że przy jednak mniejszym szczęściu, ukończenie kursu może zająć około 3-4 weekendy.

4. PO UKOŃCZENIU KURSU

Po pomyślnym ukończeniu kursu AFF, a więc wykonaniu tych około 7 skoków, pozostaje się uczniem-skoczkiem. Oznacza to, że kolejne skoki można wykonywać już samodzielnie, ale pozostając pod naziemnym nadzorem instruktora. Przed każdym skokiem sprawdza on ucznia-skoczka i jego sprzęt. Obserwuje także wszystkie lądowania i generalny rozwój studenta. Cały czas jest on na lotnisku, gotowy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania ucznia-skoczka. Kiedy liczba skoków przekracza 50, można przystąpić do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji. Po otrzymaniu go uczeń-skoczek samodzielnym skoczkiem, posiadającym licencję PJ(B) wydawaną przez ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego).

W tym momencie przestaje się być podległym pod szkoły i instruktorów, jest się samodzielnym, licencjonowanym skoczkiem.

KILKA DODATKOWYCH INFORMACJI

CENY

Ceny kursów AFF są zbliżone na wszystkich strefach w całej Polsce i w ich przypadku nie ma co liczyć na powalające promocje i okazje, a w związku z tym nie warto kierować się ceną przy wyborze strefy, na której będziecie rozpoczynać swój kurs. Gdzie zrobić kurs AFF? Przeczytaj TUTAJ.

Robiąc mały research w internecie szybko można zorientować się, że standardowa cena za skok z dwoma instruktorami to około 750 zł, skok z jednym instruktorem 550 zł, a część teoretyczna mniej więcej 350 zł.

Zakładając, że typowy kurs składa się z 2 skoków z dwoma instruktorami i 5 skoków z jednym instruktorem, średni koszt takiego kursu to około 4600 zł. Po zaliczeniu kursu AFF, za każdy pojedynczy skok ponosi się tylko koszt swojego biletu do samolotu (ok. 100 zł) i wypożyczeniu sprzętu z układaniem (ok. 50 zł). Spotkałam się z praktyką, że instruktor pobiera dodatkową opłatę (5-10 zł od skoku) za nadzór.

PRZED KURSEM

Aby rozpocząć kurs nie są potrzebne badania lekarskie, ale aby przystąpić do kursu należy o wszystkich chorobach i poważnych urazach powiadomić instruktora, wykupić ubezpieczenie OC, zazwyczaj także podpisać umowę ze strefą, okazać dowód tożsamości i świadectwo ukończenia szkoły min. podstawowej.

Do kursu można przystąpić w wieku minimum 16 lat. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę obojga rodziców sporządzoną u notariusza lub podpisaną na miejscu w strefie. Często górnym ograniczeniem wagowym jest waga mniej więcej 110 kg.

Do skoków warto ubierać wygodne, sportowe buty oraz sportową odzież, najlepiej termoaktywną. Resztę ubioru i sprzętu (kask, google, kombinezon i spadochron zapewnia strefa).

Jak przygotować się do kursu AFF? Przeczytaj TUTAJ.

PODSUMOWUJĄC

Kurs AFF jest w pewnym sensie szyty na miarę, dostosowuje się do potrzeb i możliwości studentów. Przez cały czas jego trwania mamy z instruktorem personalny, bliski kontakt, przez co instruktor (których w Polsce jest naprawdę sporo świetnych) poznaje nas, nasze predyspozycje, talenty i ograniczenia, szybko rozwijając wszystko, co dobre, a błędy korygując.

AFF to świetna przygoda, niesamowite wspomnienia, często dopiero początek pięknej drogi. Dlatego choć może nie wydawać się on najtańszy, według mnie jest warty każdej złotówki, bo gwarantuję, że drugi raz czegoś tak cudownego nie da się doświadczyć w życiu. ;)

Zobacz także:

Gdzie zrobić kurs AFF? Przeczytaj TUTAJ.

Jak przygotować się do kursu AFF? Przeczytaj TUTAJ.

Co dalej po AFF? Przeczytaj TUTAJ.

511 wyświetlenia0 komentarz