• Basia Węgrzyn

Jak przygotować się do kursu AFF?

Planujesz rozpocząć w tym roku kurs spadochronowy, ale nie wiesz jak się do niego przygotować? Zapraszam do przeczytania moich 10 rad, dzięki którym podejdziesz do kursu pewny, że nic cię nie zaskoczy. ;)

fot. Jacek Heliasz

1. Wybierz dobrą szkołę

Dobrą, czyli przede wszystkim taką, która tobie odpowiada. Ale nie będę się tu teraz rozpisywać. Więcej na temat wyboru szkoły AFF TUTAJ. :)

2. Zaplanuj swój czas

Warto poukładać sobie inne sprawy tak, aby weekendy mieć zarezerwowane tylko na skoki, a będąc na lotnisku nic innego nie zaprzątało ci głowy. Jeśli wsiadając do samolotu będziesz myśleć o pracy, obowiązkach, problemach, dołoży ci to tylko stresu i na pewno nie pomoże podczas skoku. Obecność na lotnisku w każdy weekend ułatwi instruktorowi zaplanować przebieg szkolenia i pomoże sprawnie je ukończyć. Jeśli jednak wiesz, że nie możesz pozwolić sobie na to - uprzedź o tym instruktora i wspólnie zaplanujcie harmonogram twojego kursu.

3. Uzbrój się w cierpliwość

Skoki spadochronowe to w Polsce niestety bardzo często czekanie na dobrą pogodę - opady deszczu, silny wiatr, gęste zachmurzenie są typowe dla naszego klimatu. Dlatego kiedy planujesz zacząć przygodę ze skokami musisz uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Jeśli kierownik skoków czy instruktor zabraniają skoczyć ci przy prędkości wiatru większej niż 5 m/s lub niskiej podstawie chmur, nie denerwuj się. Oni naprawdę nie robią tego na złość, a dla twojego bezpieczeństwa. Jeszcze doczekasz się idealnej pogody. :)

Mimo wszystko nie zrażaj się - ukończenie kursu w jeden weekend (tak jak strefy obiecują na swoich stronach internetowych) jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy odrobina szczęścia z pogodą.

4. Zaplanuj swój budżet

Chyba nikt z nas nie lubi być zaskakiwany niespodziewanymi wydatkami, dlatego przed rozpoczęciem kursu dopytaj instruktora, ile dokładnie będzie on cię kosztował i co zawiera się w tej cenie. Przeczytaj dokładnie umowę, którą będziesz podpisywał ze strefą, przeanalizuj warunki umowy np. w sytuacji nieoczekiwanej rezygnacji z kursu. Dowiedz się, czy będą czekać cię jakieś dodatkowe opłaty w trakcie kursu i zaraz po nim.

O cenach kursów pisałam już trochę TUTAJ.

5. Skocz w tandemie

Zdecydowanie nie jest to obowiązkowy punkt, niekonieczny dla wszystkich, no i generuje dodatkowe koszty. Jednak może okazać się zbawienny dla tych, którzy do końca nie wiedzą czym tak naprawdę są te skoki, czym im się to spodoba, czy to sport dla nich. Pozwoli to chociaż w minimalnym stopniu oswoić się z powietrzem, z warunkami panującymi na 4000 metrów. No i dodatkowo jest naprawdę dobrą zabawą, a także okazją by bliżej przyjrzeć się strefie, jej systemowi działania, a także instruktorom na niej pracującym. :)

Zapisanie się na kurs, bez wcześniejszego skoku w tandemie, jest troszkę jak kupienie nart, nie będąc nigdy dotychczas w górach. Wydaje się być dość przypadkową decyzją, chociaż dla niektórych może być strzałem w dziesiątkę. Decyzja należy do ciebie.

6. Polataj w tunelu

Tunele aerodynamiczne to dobrodziejstwo naszych skydivingowych czasów, z którego grzech przed kursem AFF nie skorzystać. W nim oswoisz się ze strugami, nauczysz poprawnej sylwetki i poznasz znaki, które instruktor będzie dawał ci w powietrzu. Godzinka treningu w tunelu nauczy cię wszystkiego co potrzebne i doda pewności siebie przed pierwszymi skokami. Jeśli możesz sobie pozwolić tylko ma 15 minut w tunelu, też dobrze. Każdy czas w nim spędzony, później zaowocuje w powietrzu. Uważam, że najlepiej polatać w tunelu z instruktorem, z którym docelowo będziesz robił kurs, a jeśli to możliwe lub jeszcze nie zdecydowałeś jaką szkołę AFF wybierasz, po prostu powiedz instruktorowi, z którym spotkasz się w tunelu, że przygotowujesz się do kursu AFF. On już będzie wiedział co robić. :)

7. Zadbaj o zdrowie i odpowiedni ubiór

Przed rozpoczęciem kursu nie jest konieczne wykonywanie żadnych badań lekarskich, a jedynie deklaracja kursanta, że jego stan zdrowia pozwala na skoki ze spadochronem.

Jeśli nie jesteś pewny, czy twoje schorzenie nie dyskwalifikuje cię z wzięcia udziału w kursie - najlepiej zapytaj lekarza specjalisty. O wszystkich urazach i problemach zdrowotnych poinformuj także swojego instruktora. Dyskwalifikujące są między innymi poważne choroby serca, ciężkie urazy kręgosłupa, czy ciąża.

Dolecz wszystkie ciągnące się za tobą od dawna kontuzje, szczególnie barku i kończyn. Skoki z kaszlem, katarem i gorączką także nie są najlepszym pomysłem.

Chociaż nie musisz mieć formy olimpijczyka, warto zadbać o ogólną kondycję i samopoczucie. Basen, bieganie, rower - nie ma znaczenia co, po prostu czuj się sprawny i zdrowy.

Pamiętaj - przy wadze powyżej 110 kg, strefa spadochronowa, ze względów bezpieczeństwa, może odmówić ci przeprowadzenia kursu.

Podczas skoków możesz być pewny dużych różnic temperatur, ciśnienia, a także silnego i mroźnego wiatru - mocna odporność niezbędna! ;)

Spadochron, wysokościomierz, gogle, kask i kombinezon podczas całego kursu zapewnia strefa. Kursant powinien zaopatrzyć się jedynie w wygodne buty i sportowe, najlepiej termoaktywne ubranie. Przydać się może dodatkowo także termoaktywny, sportowy komin, a w przypadku osób z długimi włosami, duża ilość gumek do włosów.

8. Wykup ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC to wymóg konieczny według polskiego prawa, bez którego nie można w Polsce wykonywać skoków ze spadochronem. Zazwyczaj można wykupić je za pośrednictwem stref lub samodzielnie przez internet.

Koszt takiego ubezpieczenia to około 100 - 150 zł, jest ważne na rok.

Dodatkowymi dokumentami, które warto mieć "pod ręką" jest oczywiście dowód osobisty, a także świadectwo ukończenia szkoły (minimum podstawowej), ponieważ właśnie o okazanie ich może poprosić cię strefa.

9. Przygotuj zgodę rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich)

Do kursu AFF w Polsce można przystąpić w wieku minimum 16 lat. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę obojga rodziców (lub opiekunów prawnych) sporządzoną u notariusza lub podpisaną na miejscu w strefie. Taka zgoda przyda się również podczas zdawania egzaminu państwowego na ŚK.

Po ukończeniu 18 roku życia można oczywiście przystąpić do kursu bez niczyjej zgody.

10. Bądź pewny, że tego chcesz

Fajne fotki i fejm na fejsie naprawdę nie są dobrą motywacją, żeby zacząć skakać ze spadochronem. Jest to sport, który będzie zajmował większość twojego czasu i pieniędzy, szczególnie w pierwszym roku skakania, dlatego niech rozpoczęcie wykonywania go będzie twoją, świadomą decyzją. Pamiętaj, że to przede wszystkim ma być dla ciebie dobra zabawa. Skaczesz dla siebie, dla swojej przyjemności, rozwoju i relaksu. Więc enjoy it and jump safety!

Zobacz także:

Czym jest kurs AFF? Przeczytaj TUTAJ.

Gdzie zrobić kurs AFF? Przeczytaj TUTAJ.

Co dalej po AFF? Przeczytaj TUTAJ.

489 wyświetlenia0 komentarz