• Basia Węgrzyn

Jak przygotować się do skydivingowej podróży?

W Polsce na skoczną pogodę musimy jeszcze trochę poczekać, jest więc to idealny czas na przedsezonowy wypad w jakieś cieplejsze miejsce. Taki wyjazd polecam naprawdę każdemu, ale najpierw kilka wskazówek ode mnie. :)

1. Stwórz swój system pakowania

Zawsze byłeś ninją pakowania, a na tygodniowy wyjazd wystarczał ci mały plecak i dwie pary skarpetek? :) No to niestety teraz tak nie będzie. :( Możesz oczywiście zostać przy dwóch parach skarpetek, jeśli lubisz, ale dojdzie Ci do tego sprzęt, buty, kombinezon, kask i cała reszta skydivingowych ubrań i gadżetów. Dlatego nie zostawiaj pakowania na ostatnią chwilę, zbierz wszystkie rzeczy i przemyśl, jak najrozsądniej będzie je spakować. Podejrzewam, że bez bagażu nadawanego się nie obejdzie. Polecam też zważyć torbę w domu, żeby nie zostać na lotnisku zaskoczonym nadbagażem i dodatkowymi kosztami (Ryanair 10 euro/1 kg nadbagażu!).

Nie warto też przesadzać, jeden kask i jedna para butów starczy na tygodniowe skoki, wyjazd to nie rewia spadochronowej mody i nie musisz brać wszystkich zabawek jakie posiadasz. :)

Ja zazwyczaj do samolotu biorę spadochron na plecy i małą saszetkę z najpotrzebniejszymi rzeczami, a do bagażu nadawanego próbuję zmieścić całą resztę. Nie wiem, czy to najlepsza możliwa konfiguracja, ale na razie mi się sprawdza. :)

2. Przygotuj spadochron do przewozu samolotem

Jeśli zdecydowałeś się wziąć spadochron w ramach bagażu podręcznego możesz być pewny, że obsłudze lotniska przejdzie przez myśl, że jesteś porywaczem-zamachowcem niczym z filmu Point Break. Dlatego, aby ułatwić sobie i im proces przechodzenia przez bramki zrób wcześniej kilka prostych rzeczy:

  • zabezpiecz uchwyty (szczególnie jeśli masz metalową klamkę od zapasu), żeby pani oglądającej twój sprzęt ze zdziwieniem, nie wyskoczył nagle pilocik sprężynowy prosto w twarz, bo będzie zdziwiona jeszcze bardziej

  • wyciągnij nóż i schowaj go do bagażu nadawanego, chyba, że już nie chcesz mieć noża

  • wydrukuj dokumenty podróżne automatu, są zarówno na stronie Cypresa, jak i Vigila, pomoże zrozumieć to obsłudze lotniska, czym jest automat i że nie wybuchnie, rozsadzając przy okazji cały samolot

  • jeśli lecicie w kilka osób, ustawcie się w kolejce do jednej bramki przy odprawie osobowej, tłumaczyć się będziecie tylko raz,

  • zachowuj się normalnie i naturalnie (wiem, dla niektórych skoczków to może być nie lada wyzwanie) i nie wypowiadaj na głos słów typu 'ładunek' lub 'pirotechnika'.

3. Rozszerz ubezpieczenie OC

Kup ubezpieczenie obejmujące całą Europę lub jeśli jedziesz dalej - cały świat. Poproś swoją ubezpieczalnię, aby zrobiła Ci wersję ubezpieczenia OC w języku angielskim. Na zagranicznych strefach po prostu nie rozumieją dokumentów w języku polskim i nie wiedzą, czy naprawdę pokazujesz im ubezpieczenie spadochronowe czy rachunek za prąd z poprzedniego miesiąca. Dowiedz się czy na strefie do której jedziesz, nie ma wymagań dotyczących minimalnej wartości ubezpieczenia - to na którym skaczesz w Polsce może okazać się niewystarczające.

4. Wyrób EKUZ i kup dobre NNW

Dla wszystkich podróżujących w Unii Europejskiej - do wyrobienia karta EKUZ obowiązkowo. Bez wymówek! Jest do darmowe, kartę wyrabia się od ręki, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych (których oczywiście nikomu nie życzę), oszczędzi wiele stresów i wydatków.

Zawsze warto dodatkowo mieć oczywiście osobne ubezpieczenie NNW, niestety czasem się przydaje.

5. Uzupełnij książkę skoków

Wiadomo, najlepiej na bieżąco prowadzić książkę skoków i zawsze mieć ją pięknie uzupełnioną. No, ale jeśli z jakichś powodów nie robiłeś tego systematycznie, przed wyjazdem za granicę czas najwyższy to nadrobić.

Na zagranicznej strefie manifest nie rozumie większości dokumentów jakie im pokazujesz, dlatego oszczędź wszystkim dodatkowego stresu i zamiast luk, pustych stron albo skrótów myślowych w książce, miej w niej pięknie, regularnie wpisywane skoki, pieczątki i podpisy. :)

6. Sprawdź, czy wszystkie dokumenty masz ważne

Upewnij się, że twoja licencja jest ważna (jeśli podróżujesz często warto przemyśleć wyrobienie licencji USPA), a układka twojego zapasu nie kończy się za dwa tygodnie. Chociaż nie za bardzo wiem z czego to wynika, niektóre strefy życzą sobie, aby sprzęt, z którym przyjeżdżasz był ważny jeszcze conajmniej miesiąc.

Miłych wyjazdów wszystkim! :)

167 wyświetlenia0 komentarz