• Basia Węgrzyn

Gdzie zrobić kurs AFF, czyli najlepsza szkoła spadochronowa.

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna, to najlepszy moment, aby zacząć swoje szkolenie spadochronowe. Pojawia się jednak pytanie, gdzie je zrobić.

Niestety działających forów w internecie praktycznie nie ma, a zadając pytanie na którejś ze spadochronowych grup na facebooku, możecie być pewni, że 90% odpowiadających, to nie rzeczywiście zadowoleni ze swojego kursu skoczkowie, a pracownicy poszczególnych stref reklamujący się w ten sposób. Wybór stref spadochronowych, na których można zrobić kurs AFF jest w Polsce coraz większa. Na którą więc się zdecydować? Oczywiście nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ale jest kilka czynników, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

fot. skydivedeland.pl

1. Instruktorzy i reszta strefowego teamu

Jak dla mnie jeden z najważniejszych kryteriów wyboru. Instruktorzy powinni być otwarci, uśmiechnięci, komunikatywni i oczywiście posiadać niezbędne doświadczenie. Od załogi strefy zależy, czy kurs przebiegnie miło i bezproblemowo, czy będzie pełen niepotrzebnych stresów.

2. System działania strefy Strefy są różne, większe, mniejsze, wykonujące skoki tylko w weekendy lub przez cały tydzień. Niektóre działają bardziej komercyjnie, na większą skalę, gdzie podczas weekendu można poczuć się częścią prawdziwego skydivingowego świata, inne są mniejsze, kameralne, podchodzące bardzo indywidualnie do każdego skoczka. Co jest lepsze? To zależy. Od waszego charakteru, od tego czego potrzebujecie i oczekujecie. Ja swój kurs AFF robiłam na strefie, można powiedzieć średniej wielkością, samolotem i działalnością, później miałam okazję współpracować przy szkoleniach na strefie bardzo małej, a następnie bardzo dużej. I zdecydować się nie mogę, która forma najbardziej mi się podobała.

3. Samolot

Tu zasadę można łatwo uogólnić - czym samolot większy, tym wygodniejszy dla skoczków. Chociaż małe cessny też mają swój klimat. ;) Duży samolot oznacza także zazwyczaj, że strefa jest większa, działa w każdy weekend, obsługuje dużą ilość klientów tandemowych i studentów. I tu wracamy do punktu 2. Warto się także upewnić, czy samolot lata na 4000 m, czyli wysokość, która pozwala nam na te satysfakcjonujące 60 sekund swobodnego spadania i bezstresowe wykonanie wszystkich zadań podczas skoku.

4. Lokalizacja

Decydując się na kurs, musisz liczyć się z tym, że trasę dom-lotnisko będziesz pokonywał naprawdę wiele razy. Dlatego plusem jest położenie w miarę blisko miejsca zamieszkania lub chociaż z dobrym dojazdem. Dla niezmotoryzowanych - konieczne wygodne połączenie autobusowe lub kolejowe!

5. Przygotowanie i wygląd strefy

Lotnisko to miejsce, gdzie będziesz spędzał bardzo dużo swojego czasu. Dlatego dobrze, aby na miejscu były czyste toalety, prysznice, miejsce do spędzania czasu między wylotami, klimatyzowane pomieszczenia, pokoje do spania, czy bar z jedzeniem i napojami.

6. Ceny

Jak już wspominałam w TYM wpisie, ceny kursów AFF są zbliżone na wszystkich strefach w całej Polsce i w ich przypadku nie ma co liczyć na powalające promocje i okazje, a w związku z tym, według mnie, nie warto kierować się nimi przy wyborze strefy, na której będziecie rozpoczynać swój kurs.

Kilka razy miałam okazję usłyszeć od swoich nie skaczących znajomych smaczki w stylu "podobno na Ukrainie można skoczyć samemu za 150 złotych". Serio? Pamiętajcie, że wyskoczenie z samolotu to nie wyjście do kina. Tu chodzi o Wasze bezpieczeństwo!

fot. Skydive Dubai

Teraz, aby to wszystko sprawdzić, polecam najpierw zagłębić się w internet. Nie dzwoń do pierwszej znalezionej w google szkoły spadochronowej. Zrób swój mały reaserch, porównaj kilka ofert, stron. Odwiedź profile na Facebooku. Wróć uwagę czy dana szkoła wrzuca zdjęcia na bieżąco, czy często pojawiają się w ich postach szkolenia. Zobacz jak wygląda samolot, kombinezony, sprzęty. Podpowiem ci jak powinny - schludnie, ładnie i nowocześnie. To już nie te czasy, że skacze w strojach wyglądających jakby pamiętały naszych dziadków. Mam przynajmniej taką nadzieję. Chociaż wizerunek w internecie łatwo sobie zbudować, zwróć uwagę też jak wyglądają instruktorzy - czy bije od nich pozytywna energia i czy są uśmiechnięci. Po prostu pobaw się w małego stalkera i patrz krytycznym okiem. ;)

Bardzo polecam też osobiste odwiedziny na strefie. Zamiast umawiać się telefonicznie - pojedź na miejsce. Porozglądaj się jak to wszystko wygląda, porozmawiaj z instruktorami. Jeśli chcesz przed kursem skoczyć w tandemie, to skocz właśnie tam. Zobaczysz, czy dobrze się czujesz w tym miejscu, wśród tych ludzi. Zaufaj swojej intuicji. :)

Przy wyborze szkoły spadochronowej, nie ma jednej najlepszej dla wszystkich metody. Nie ma też w Polsce strefy idealnej. No niestety. Ale jest bardzo dużo fajnych. ;)

Dlatego aby mieć pewność, że wybrało się najlepiej, trzeba kryteria wyboru oraz ich wagi dostosować do siebie.

A tak żeby nie skończyć w klimacie paniki i trudnych wyborów - bo nie ma co panikować i się zniechęcać. Na każdym etapie będziesz mógł przecież zrezygnować i przenieść się gdzieś indziej. :)

Zobacz także:

Czym jest kurs? Przeczytaj TUTAJ.

Jak przygotować się do kursu AFF? Przeczytaj TUTAJ.

Co dalej po AFF? Przeczytaj TUTAJ.

790 wyświetlenia0 komentarz