• Basia Węgrzyn

8 filmów fabularnych o skydivingu

Skoki spadochronowe na wielkim ekranie? Co prawda filmów w całości lub w znacznej części poświęconej skydivingowi i skydiverom nie ma za wiele, ale coś się znalazło. ;)

Zapraszam do zapoznania się z moja listą ośmiu fabularnych filmów o skydivingu.

1. Strefa zrzutu

Drop Zone (1994) reż. John Badham

W strefie zrzutu, grany przez Wesley Snipesa, Pete to oskarżony o pomoc w ucieczce więźnia policjant. Probując na własną rękę dowieść swojej niewinności, wkracza w dość zamknięty wówczas świat skydiverów.

Film mimo, że nie wybitny (to raczej przeciętne, typowe kino akcji z lat 90.), przedstawia dość ciekawie klimat oldschoolowych, amerykańskich stref spadochronowych. Są imprezy, zawody, otwarte tunele aerodynamiczne plus, jak na tamte czasy, naprawdę ładne zdjęcia z powietrza - czego chcieć więcej? :)

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

2. Na fali

Point Break (1991) reż. Kathryn Bigelow

Keanu Reeves oraz Patrick Swayze w najbardziej znanym i najlepiej ocenianym z filmów w moim zestawieniu. Jest surfing, są skoki i napady na bank, czyli dobra propozycja dla wszystkich lubiących kino sensacyjne.

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

3. Point Break - na fali

Point Break (2015) reż. Ericson Core

Zaraz, zaraz... znowu ten sam tytuł? Point Break - na fali to remake filmu z 1991 o tej samej nazwie. Chodź ja bym bardziej nazwała go wariacją na jego temat. W wersji z 2015 roku już nie mamy tylko surferów, a grupę zajmującą się szeroko pojętymi sportami ekstremalnymi, a na ekranie poza falami i skokami spadochronowymi, zobaczymy wspinaczkę, motory, rowery, skutery wodne oraz wingsuiting. Do tego dwóch przystojniaków - Edgara Ramíreza oraz Luke'a Braceya. No... dla nich można ten film obejrzeć. ;)

OPIS --> KLIK

ZWIASTUN --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

4. Na granicy ryzyka

Terminal Velocity (1994) reż. Deran Sarafian

Kolejny film z dużym nazwiskiem w roli głównej. Charlie Sheen wciela się w instruktora spadochronowego, z którym skok chce wykonać pewna bardzo ładna dziewczyna. Studentka niestety ginie, a Richard trafia na ślad spisku, w który zaangażowani są agenci KGB.

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

5. Wypiąć się

Cutaway (2000) reż. Guy Manos

Chyba wszystkie z filmów na mojej liście inspirowały się tym samym scenariuszem... W Cutaway znów mamy glinę i przestępców-skoczków spadochronowych, do których świata policjant chce się dostać. Naprawdę skydiverzy mają aż tak dużo za uszami? :)

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

6. Cyrk straceńców

The Gypsy Moths (1969) reż. John Frankenheimer

Film opowiada on trzech skoczkach spadochronowych - Malcolm, Mike i Joe, ich skokach oraz przygodach miłosnych.

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

7. Proof

Proof (1980) reż. Kevin Reynolds

Ten krótkometrażowy film opowiada o niewielka grupa przyjaciół, która chcąc sprawdzić odwagę najbardziej przerażonego kolegi, postanawia udać się do szkoły spadochronowej.

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

8. Fathom

Fathom (1967) reż. Leslie H. Martinson

Główną bohaterką filmu jest amerykańska spadochroniarka, która podczas zawodów w Hiszpanii zostaje zwerbowana przez szkockiego pułkownika z tajnej agencji wywiadowczej HADES. Ma pomóc w poszukiwaniach utraconych elementów broni atomowej.

OPIS --> KLIK

JEDNA ZE SKYDIVIGNOWYCH SCEN --> KLIK

9. Czerwone berety

Czerwone berety (1962) reż. Paweł Komorowski

Film z naszego polskiego podwórka. I to najstarszy w zestawieniu. Opowiada o pewnym żołnierzu, który decyduje się podjąć służbę wojskową w komandosach.

OPIS --> KLIK

CAŁY FILM --> KLIK

1,130 wyświetlenia0 komentarz