• Basia Węgrzyn

SKOK Z BALONU

Skok z balonu to jedna tych rzeczy, którą każdy skoczek chciałby chociaż raz przeżyć w swojej skydivingowej karierze. Ja z balonu okazję miałam dotychczas skoczyć dwa razy, dlatego dziś wam trochę o nich opowiem. ;) A jest to tak piękne i niezapomniane przeżycie, że chętnie powtórzyłabym to tyle razy, ile tylko nadarzy się możliwości!

KTO MOŻE SKOCZYĆ Z BALONU?

Skok z balonu przeznaczony jest oczywiście dla samodzielnych skoczków, posiadających licencję lub Świadectwo Kwalifikacji. Niekiedy organizatorzy skoków z balonu oferują także możliwość wykonania skoku w tandemie lub lotu widokowego osobom, które kosza wolałby nie opuszczać.

Informacja, która najbardziej interesuje (szczególnie młodych) skoczków to limity. W tym przypadku ani USPA, ani ULC nie daje żadnych oficjalnych zaleceń, oprócz tego, że aby wykonywać skoki tego typu, należy mieć licencję min. B, co oczywiście jest logiczne, biorąc pod uwagę, że uczniowie-skoczkowie nie mogą wykonywać żadnych “niestandardowych” skoków. W praktyce natomiast organizatorzy takich skoków określają limit 100, 200 lub 300 skoków. Widziałam także, że czasem narzucany jest wymóg minimum licencji C. Jest to po prostu zależne od organizatorów, więc wymogi poszczególnych z nich mogą się delikatnie różnić.

MIEJSCA I TERMINY SKOKÓW Z BALONU

W Polsce na próżno szukać miejsca, gdzie co weekend można przyjechać i skoczyć sobie z balonu. Tak niestandardowy wylot wymaga bardzo dokładnej organizacji oraz szczegółowych ustaleń z pilotem balonu. Pogoda również jest nie bez znaczenia. Wylotu balonem można organizować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem i tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają.

W związku z tym nieczęsto w Polsce możemy spotkać się z okazją wykonania takiego skoku. Większe wydarzenia balonowe organizowane były między innymi w Nowym Targu, Sky Campie i na Mazurach, jednak chociażby wpisując frazę 'skok z balonu' na YouTube, można zorientować się, że pojedyncze skoki z balonu wykonywane były w bardzo wielu miejscach w Polsce.

Co więc zrobić, aby skoczyć? Moją radą jest śledzenie na bieżąco stron na facebooku stref. Może niedługo nadarzy się taka okazja. A wtedy to już tylko zostaje jak najszybciej zarezerwować sobie miejsce w takim wydarzeniu. :)

Jeśli masz odpowiednie chęci i znajomości, możesz oczywiście we współpracy z lotniskiem i pilotem balonu spróbować sam zorganizować taki wylot lub namówić na to strefę, na której zazwyczaj skaczesz. ;)

PRZEBIEG SKOKU

Już sam lot balonem jest po prostu magiczny. Podczas niego panuje niezwykła cisza, przerywana od czasu do czasu dźwiękiem buchającego w górę ognia. Ze względu na organizowanie wylotów rankiem lub wieczorem, widoki dookoła są zazwyczaj piękne, a lecąc mamy czas żeby się nimi nacieszyć.

Moment wyjścia jest dla skoczków bardzo niecodzienny - jest cicho, spokojnie, nikt nas nie popędza. Możemy w trakcie wychodzenia na kosz rozmawiać, a wiatr nami nie miota na prawo i lewo. Stojąc lub siedząc na koszu można czuć lekki niepokój i strach. Ok - ja za pierwszym razem byłam po prostu przerażona. Brak strug i bezruch balonu sprawia, że można poczuć się bardziej jak samobójca, który planuje skoczyć z 10 piętrowego budynku w celu popełnienia samobójstwa, a nie skoczek planujący skok z bezpiecznej wysokości ze spadochronem. Nie ma strug, które oddzielają nas od ziemi. Czuć po prostu pustkę.

Początkowo po wskoczeniu również nie ma żadnych strug, wpada się w tak zwaną “studnię”, “martwe powietrze”. Pod rękami i nogami nie czujemy oporu, możemy nimi machać w każdą stronę - zupełnie jakbyśmy się potknęli i spadli z jakiegoś wyższego murku. Po dobrych kilku sekundach zaczynami czuć na ciele delikatne gilgotki, które po chwili stają się mocniejsze i mocniejsze, aż w końcu uff - leżymy na strugach! Lecimy i możemy to kontrolować. ;) Cała reszta skoku i otwarcie jest raczej normalne, ale separacje między osobami lub grupami wychodzącymi z balonu mogą trwać nawet i kilka minut. Wynika to z praktyczniej zerowej prędkości postępowej balonu.

Nierzadko zmuszeni będziemy do lądowanie w terenie przygodnym. Pilot balonu nie ma za wiele możliwości sterowania nim, dlatego zrzut następuje tam, gdzie akurat balon się wzniesie - nie ma co liczyć na wyskok prosto nad lotniskiem.

Skok z balonu wykonać można właściwie jaki się chce - samodzielny, grupowy, w wingsucie. Wyjście również zależy tylko i wyłącznie od fantazji skoczków.

Skoki z balonu odbywają się z różnych wysokości - czasem są niższe (około 1000-1500 metrów), czasem wyższe i balon jest w stanie wynieść nas na około 3000 metrów. Bilety do balonu wahają się w granicach mniej więcej 200-350 zł, a ceny skoków tandemowych nawet 1700-2000 zł.

Do mniejszych koszy wchodzi 3-4 skoczków, a do tych większych do 15 osób.

PRZYGOTOWANIA DO SKOKU

Jak już wspomniałam, po skoku z balonu najprawdopodobniej nieuniknione jest lądowanie jest w terenie przygodnym. W związku z tym warto wziąć ze sobą naładowany telefon oraz wcześniej zorganizować sobie powrót na lotnisko. Warto rozeznać się również mniej więcej w terenie dookoła lotniska - w miejscach potencjalnie przyjaznych lądowaniu oraz tych, w rejon których lepiej się nie zbliżać.

Ciężko wcześniej przećwiczyć na przykład wyjście z kosza - w momencie kiedy pilot balonu stawia go do pionu, trzeba wsiadać, bo balon odrywa się od ziemi. Ale podczas lotu jest chwilka, żeby obmyślić jakiś plan działania. ;)

A na koniec zobaczcie filmik z mojego pierwszego balonowego skoku:

A także kilka filmików znalezionych w internecie:

381 wyświetlenia0 komentarz