• Basia Węgrzyn

Jak przekonać rodziców do skoków?

Młodość, marzenia, plany, chęć przeżycia czegoś wyjątkowego... brzmi pięknie. ;)

Ale co jak na ostatniej prostej do ich realizacji stają rodzice?

Kilka razy zostałam zapytana o to, jak przekonać do skoku w tandemie lub kursu spadochronowego rodziców właśnie. Ciężko mi dawać jakiekolwiek rady w tym temacie z uwagi na to, że wszyscy rodzice są zwyczajnie w świecie od siebie różni. Na jednych zadziała jakiś argument, na drugich zupełnie inny. Jedni kupują swoim dzieciom skoki w tandemie na komunie, a kursy spadochronowe na 16 urodziny, inni nie chcą się zgodzić żeby ich 17 letnie dziecko samo pojechało na wakacje. Jednak udało mi się wyszczególnić kilka rad, które być może u kogoś się sprawdzą. ;)

Najpierw kilka podstawowych kwestii. Aby skoczyć w tandemie trzeba mieć minimum 140 cm wzrostu (wynika to z wielkości produkowanych uprzęży), ograniczeń wiekowych nie ma. Na miejscu na strefie spadochronowej konieczne jest podpisanie zgody na skok przez rodzica.

Aby rozpocząć kurs spadochronowy natomiast należy mieć ukończony 16 rok życia i wykształcenie minimum podstawowe. Wymagana jest także zgoda notarnialna rodziców lub ich oba podpisy złożone osobiście na strefie.

Jak widać - bez przekonania rodziców się nie obejdzie.

Po ukończeniu 18 roku życia, zgodnie z polskim prawem, można oczywiście zapisać się na skok w tandemie czy kurs spadochronowy bez niczyjej zgody. :)

1. Dowiedz się o skokach jak najwięcej

Większość rodziców na świecie nie wie nic o skokach spadochronowych, oprócz tego, że jest to sport ekstremalny, a co za tym idzie - niebezpieczny. Dlatego od początku jesteś raczej na niekorzystnej pozycji. Ale jeśli ci się poszczęści, a rodzice zamiast ukrócić rozmowę, zainteresują się tematem, to będą zadawać pytania, mnóstwo pytań. A ty bądź przygotowany. Znajomość tematu wyjdzie ci na pewno na plus. Opowiedz im o tym, pokaż filmiki, zainteresuj ich tym sportem. Jak zapytają na przykład ile to kosztuje lub gdzie się skacze, a ty odpowiesz, że nie wiesz, potraktują to jako świetny argument przeciwko tobie, a twoje marzenia wezmą raczej za chwilową zachciankę. Skąd więc czerpać wiedzę o skydivingu? Tutaj nieskromnie mogę polecić swój blog, na którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o skokach w tandemie i kursach spadochronowych. Możesz też znaleźć strefę w swojej okolicy i zadzwonić, aby dopytać o wszystkie ważne szczegóły.

2. Pokaż cierpliwość

Jednym z najczęstszych pomysłów rodziców jest przeczekanie, myślą, że przecież ' na pewno zaraz mu przejdzie'. Dlatego pokaż, że ci nie przeszło. Jeśli niezmiennie od jakiegoś czasu będziesz mówił o tym, zobaczą, że nie jest to tylko chwilowa zachcianka, a twoje prawdziwe marzenie. I może zmiękną. ;)

Negocjacje najlepiej zacząć już jesienią, wtedy będziesz mieć mnóstwo czasu do przekonania ich na ewentualny skok wiosną czy latem.

3. Zarób własne pieniądze

Jednym z argumentów rodziców przeciwko skokowi w tandemie czy kursowi spadochronowemu może być po prostu kwestia finansowa. Bo nie ma co się oszukiwać - ten sport jest stosunkowo drogi. Dlatego wyjdź temu naprzeciw i nazbieraj chociaż część pieniędzy na skok. Pokaże to twoje zaangażowanie i to, że naprawdę ci zależy. Wtedy może drugą część dołożą i podpiszą ci tę zgodę. ;)

4. Miej dobre oceny w szkole

To może nie jest kwestia bezpośrednio związana ze skokami, ale zawsze działa na korzyść. Pokaże, że jesteś odpowiedzialny, a co weekendowe wyjazdy nie zrujnują twojej edukacji i przyszłej kariery.

5. Bądź wyrozumiały

Nie denerwuj się na rodziców, kiedy mimo prób się nie zgodzą. To są osoby, które ponad wszystko pragną twojego bezpieczeństwa, a pozwalając wyskoczyć ci z samolotu raczej go nie zapewniają. Rzucając talerzami, pyskując i trzaskając drzwiami z nerwów, utwierdzisz ich tylko w przekonaniu, że jesteś niedojrzały i na skoki z samolotu zdecydowanie się nie nadajesz. Pamiętaj - 18 urodziny nadejdą szybciej niż ci się wydaje, a wtedy już będziesz sam mógł o sobie decydować. ;)

195 wyświetlenia
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon