• Basia Węgrzyn

Jak przekonać rodziców do skoków?

Młodość, marzenia, plany, chęć przeżycia czegoś wyjątkowego... brzmi pięknie. ;)

Ale co jak na ostatniej prostej do ich realizacji stają rodzice?

Kilka razy zostałam zapytana o to, jak przekonać do skoku w tandemie lub kursu spadochronowego rodziców właśnie. Ciężko mi dawać jakiekolwiek rady w tym temacie z uwagi na to, że wszyscy rodzice są zwyczajnie w świecie od siebie różni. Na jednych zadziała jakiś argument, na drugich zupełnie inny. Jedni kupują swoim dzieciom skoki w tandemie na komunię, a kursy spadochronowe na 16 urodziny, inni nie chcą się zgodzić żeby ich 17 letnie dziecko samo pojechało na wakacje. Jednak udało mi się wyszczególnić kilka rad, które być może u kogoś się sprawdzą. ;)

Najpierw kilka podstawowych kwestii. Aby skoczyć w tandemie trzeba mieć minimum 140 cm wzrostu (wynika to z wielkości produkowanych uprzęży), ograniczeń wiekowych nie ma. Na miejscu na strefie spadochronowej konieczne jest podpisanie zgody na skok przez rodzica.

Dopuszczenie do rozpoczęcia kursu spadochronowego w przypadku chętnego poniżej 18 roku życia, jest decyzją instruktora. Wymagana jest także zgoda notarnialna rodziców lub ich oba podpisy złożone osobiście na strefie.

Jak widać - bez przekonania rodziców się nie obejdzie.

Po ukończeniu 18 roku życia, zgodnie z polskim prawem, można oczywiście zapisać się na skok w tandemie czy kurs spadochronowy bez niczyjej zgody. :)

1. Dowiedz się o skokach jak najwięcej

Większość rodziców na świecie nie wie nic o skokach spadochronowych, oprócz tego, że jest to sport ekstremalny, a co za tym idzie - niebezpieczny. Dlatego od początku jesteś raczej na niekorzystnej pozycji. Ale jeśli ci się poszczęści, a rodzice zamiast ukrócić rozmowę, zainteresują się tematem, to będą zadawać pytania, mnóstwo pytań. A ty bądź przygotowany. Znajomość tematu wyjdzie ci na pewno na plus. Opowiedz im o tym, pokaż filmiki, zainteresuj ich tym sportem. Jak zapytają na przykład ile to kosztuje lub gdzie się skacze, a ty odpowiesz, że nie wiesz, potraktują to jako świetny argument przeciwko tobie, a twoje marzenia wezmą raczej za chwilową zachciankę. Skąd więc czerpać wiedzę o skydivingu? Tutaj nieskromnie mogę polecić swój blog, na którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o skokach w tandemie i kursach spadochronowych. Możesz też znaleźć strefę w swojej okolicy i zadzwonić, aby dopytać o wszystkie ważne szczegóły.

2. Pokaż cierpliwość

Jednym z najczęstszych pomysłów rodziców jest przeczekanie, myślą, że przecież ' na pewno zaraz mu przejdzie'. Dlatego pokaż, że ci nie przeszło. Jeśli niezmiennie od jakiegoś czasu będziesz mówił o tym, zobaczą, że nie jest to tylko chwilowa zachcianka, a twoje prawdziwe marzenie. I może zmiękną. ;)

Negocjacje najlepiej zacząć już jesienią, wtedy będziesz mieć mnóstwo czasu do przekonania ich na ewentualny skok wiosną czy latem.

3. Zarób własne pieniądze

Jednym z argumentów rodziców przeciwko skokowi w tandemie czy kursowi spadochronowemu może być po prostu kwestia finansowa. Bo nie ma co się oszukiwać - ten sport jest stosunkowo drogi. Dlatego wyjdź temu naprzeciw i nazbieraj chociaż część pieniędzy na skok. Pokaże to twoje zaangażowanie i to, że naprawdę ci zależy. Wtedy może drugą część dołożą i podpiszą ci tę zgodę. ;)

4. Miej dobre oceny w szkole

To może nie jest kwestia bezpośrednio związana ze skokami, ale zawsze działa na korzyść. Pokaże, że jesteś odpowiedzialny, a co weekendowe wyjazdy nie zrujnują twojej edukacji i przyszłej kariery.

5. Bądź wyrozumiały

Nie denerwuj się na rodziców, kiedy mimo prób się nie zgodzą. To są osoby, które ponad wszystko pragną twojego bezpieczeństwa, a pozwalając wyskoczyć ci z samolotu raczej go nie zapewniają. Rzucając talerzami, pyskując i trzaskając drzwiami z nerwów, utwierdzisz ich tylko w przekonaniu, że jesteś niedojrzały i na skoki z samolotu zdecydowanie się nie nadajesz. Pamiętaj - 18 urodziny nadejdą szybciej niż ci się wydaje, a wtedy już będziesz sam mógł o sobie decydować. ;)

273 wyświetlenia0 komentarz