• Basia Węgrzyn

WINGSUITING

Może zdażyło ci się zobaczyć na zdjęciach ludzi lecących w kombinezonach "wiewiórek" i zastanawiać się co to w ogóle jest lub oglądając filmiki w internecie zamarzyłeś, aby sam spróbować kiedyś takiego lotu? Jeśli tak to dziś wyjaśnię ci co to za nietypowe kombinezony, po co ludzie w nich latają i jak spełnić swoje marzenie o locie niczym ptak. ;)

CZYM JEST WINGSUIT?

Wingsuitem nazywamy specjalny kombinezon skoczka, który między nogami oraz między rękami, a tłowiem posiada dodatkowy materiał. Dzięki niemu lot w wingsuicie charakteryzuje się zmniejszoną pionową prędkością opadania przy zwiększonej prędkości poziomej, niż ma to miejsce podczas lotu w standardowym kombinezonie skoczka spadochronowego.

Dzięki temu lot jest spokojniejszy, a skoczek jest w stanie zbliżyć się swoimi odczuciami do szybującego ptaka, lecąc wolniej, spokojniej i dalej, niż po prostu człowiek pędzący do ziemi niczym pocisk po wyskoczeniu z samolotu. ;)

Skoki wykonywane w wingucie są jednym z rodzajów skoków spadochronowych, a więc osoba ubrana w ten rodzaj kombinezonu posiada na plecach spadochron, który otwiera na odpowiedniej wysokości.

Podjęto próby lądowania w wingsuicie bez spadochronu - skończyły się one nawet sukcesem. Był to jednak bardziej pewego rodzaju eksperyment niż chęć rozwinięcia sportu w tę stronę.

Kombinezony typu wingsuit tworzone są w różnych rozmiarach. Od tych posiadających najmniejszą ilość dodatkowego materiału do tych naprawdę rozbudowanych. Wybór kombinezonu zależy oczywiście od poziomu umiejętności skoczka, a także typu skoku jaki zamierza w nim wykonać.

JAK ZACZĄĆ?

Skoki w wingsucie przeznaczone są oczywiście dla skoczków spadochronowych posiadających licencję uprawiającą do wykonywania samodzielnych skoków. Po co? Co jeśli kogoś nie interesuje standardowy skydiving i chciałby od razu zostać pilotem wingsuita? Po to aby nauczyć się podstawowych umiejętności sterowania ciałem podczas lotu, obyć się z samolotem, wyjściem z niego, a także spadochronem i lądowaniami. Więc niestety - jeśli marzysz o szybowaniu w wingsuicie, pierwszym krokiem jest kurs AFF, a następnie troszkę się rozskakanie. Ponieważ, aby zacząć latać w wingsucie USPA zaleca wcześniejsze wykonanie 200 "zwykłych" skoków spadochronowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Na łamach ostatnich numerów Parachutista pojawił się cykl poświęcony skokom w wingsucie właśnie, którego autorzy podkreślają jak ważne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu. Czasza powyżej 170 stóp (najlepiej 7-komorowa), dłuższa taśma pilocika czy odpowiednie wysokościomierze są również bardzo rekomendowane.

Pierwsze kroki w wingsuicie warto wykonywać pod okiem doświadczonych instruktorów, z którymi można umówić się indywidualnie lub zapisać się na zorganizowany wingsuitowy camp. Chociaż podczas kursu może zostać ci udostępniony kombinezon to przy planowaniu dalszego rozwoju w tym stylu latania, warto zaopatrzyć się we własny.

Skoki w wingusicie wykonuje się oczywiście na strefach tych samych, na których wykonuje się wszystkie inne typy skoków ze spadochronem. Wyskok ma miejsce z tego samego samolotu i z tej samej wysokości (około 4000 metrów). Jeśli się ma możliwość można skoczyć także w wingsuicie z balonu czy helikoptera.

CO LATAĆ?

Po opanowaniu podstaw sterowania ciałem w tym typie kombinezonu, kolejne skoki wykonywać można samodzielnie lub z innymi skoczkami, ćwicząc nowe elementy i bawiąc się.

Fajną opcją dla osób zaawansowanych jest latanie w większych formacjach i branie udział w rekordach, w których to jednocześnie kilkadziesiąt wingsuiterów tworzy wzór przypominający klucz, w którym lecą ptaki.

Można również bawić się ze swoimi niewingsuitowymi znajomymi w rodeo, przewożąc ich na swoich plecach.

Lub ze znajomymi posiadające małe spadochrony ćwicząc tzw. XRW, czyli formację skoczków w wingsuicie ze skoczkami lecącymi na otwartych czaszach.

A także wykonywać inne, tak odjechane skoki, na które tylko kreatywność, umiejętności i granice bezpieczeństwa pozwalają. ;)

WINGSUIT SLALOM RACES

Od kilku lat Red Bull organizuje zawody zwane Wingsuit Slalom Races. Są one wyścigiem wingsuiterów między zawieszonymi na helikopterach flagami. Mimo, że niezwykle emocjonujące i widowiskowe, to są one raczej eventem promocyjnym producenta napojów niż znaczącymi w świecie spadochronowym zawodami. Niemniej zachęcam do obejrzenia filmów na youtubie z tego wydarzenia - warto!

INDOOR WINGSUITING

Jak już wspomniałam w poście o tunelach aerodynamicznych, jakiś czas temu w Sztokholmie powstał pierwszy na świecie tunel przystosowany do szkolenia latania w wingsuicie właśnie. Jest to wspaniała opcja dla osób, które planują kurs latania w wingsuicie i swoje pierwsze skoki w takim kombinezonie, zwiększają rozmiar swojego wingsuita oraz dla tych, którzy chcą po prostu podszlifować swoją technikę latania. Ciekawa jestem, czy i jak długo Indoor Wingsuit Flying Stockholm pozostanie jedynym takim miejscem na świecie.

515 wyświetlenia0 komentarz