• Basia Węgrzyn

Sprzęt niezbędny do skoków spadochronowych

Dziś o temacie, w którym łatwo się pogubić, jeśli jest się świeżym bywalcem stref spadochronowych. Czyli o tym, jaki sprzęt do uprawiania spadochroniarstwa jest niezbędny, co warto kupić, a także kiedy to kupić, gdzie i za ile. Zapraszam!

Na początku skydivingowej drogi

Zaczynasz kurs AFF nie musisz tak naprawdę za wiele mieć. Cały niezbędny sprzęt zostanie użyczony ci na miejscu na strefie spadochronowej. Co więcej, według mnie nie powinieneś na wstępie obsypywać się mnóstwem nowych, drogich zabawek. Na początku drogi ze skydivingiem i tak wydatków będziesz mieć sporo, a jeśli skoki cię wciągną i postanowisz kontynuować swoją przygodę, to czas na kupno sprzętu i tak nastąpi.

Jest jednak kilka elementów, które ze względów praktycznych i wygodowych (? :)) warto mieć już od pierwszych skoków.

Jedną z nich są wygodne, sportowe buty. Warto zaopatrzyć się również w wysokiej jakości odzież termoaktywną, która niezależnie od temperatury zapewni ci komfort, higienę i odizoluje skórę od strefowego kombinezonu. ;) W jesienne dni niezbędny okazać się może również dodatkowy polar. Komin/buff może posłużyć ci na wiele sposób, np. zabezpieczając szyję przed wiatrem. Gumki do włosów to dla posiadaczy długich kłaków oczywista oczywistość. Tym, bardziej, że o niezbędnych gadżetach dla spadochroniarek pisałam już wcześniej TUTAJ. ;)

Nieco później

Chociaż podczas pierwszych skoków nie są one przez wiele osób rekomendowane, to już w kolejnych mogą okazać się bardzo pomocne. Szczególnie w chłodniejsze dni. Mowa tutaj oczywiście o rękawiczkach. Możesz wybrać takie specjalnie stworzone do skoków spadochronowych (około 100 zł) lub rozejrzeć się po sklepach dedykowanym innym dziedzinom sportu.

Jak tylko skończysz kurs AFF szybko odczujesz, że pożyczanie wciąż strefowego wysokościomierza jest nie najentuzjastyczniej widziane. Potrzebny jest on przecież kolejnym studentom. Wybierając swój własny możesz zdecydować się na taki jak używałeś podczas kursu - z tarczą i wskazówką (około 600 zł) lub wybrać wersję elektroniczną z cyferkami (około 1000 zł). To tylko i wyłącznie kwestia gustu i preferencji.

Element wyposażenia, który sam zapragniesz jak najszybciej posiadać to kask. Te strefowe są zwyczajnie brzydkie i niewygodne. ;p

Do wyboru są modele otwarte, czyli mniej więcej takie jak zakładasz na narty i zamknięte, czyli z szybką zasłaniającą całą twarz. Ceny i jednych i drugich sięgają ceny nawet około 1300 - 1600 zł.

Jeśli zdecydujesz się na kask otwarty niezbędne będą oczywiście gogle. To stosunkowo nieduży wydatek, bo okularki można znaleźć już za 60 zł. Można wybrać przeźroczyste i/lub przyciemniane. Osoby, które wybiorą kask typu full-face pewnie szybko zaopatrzą się dodatkowo w okulary przeciwsłoneczne, które pod szybkę można bez problemu założyć.

Dla zwieńczenia profesjonalnego wyglądu zamówić warto kombinezon. Kombinezon szyty na miarę posiada walory nie tylko estetyczne, ale także ułatwia poprawną naukę konkretnych styli latania. Kombinezony renomowanych firm to wydatek nawet około 1500 - 2000 zł.

Dla zaawansowanych

Jeśli z biegiem czasu i ilością skoków zaczniesz rozwijać się w lataniu i uczyć coraz to nowych technik poruszania po niebie, niezbędny okaże się wysokościomierz akustyczny. Przydaję on się wtedy, kiedy sylwetka podczas wolnego spadania uniemożliwia spoglądanie co chwilę na wizualny wysokościomierz. Ma to miejsce na przykład podczas skoków freefly'owych oraz trackowych. Wtedy to wysokościomierz akustyczny włożony do kasku informuje nas sygnałami dźwiękowymi, kiedy należy zakończyć skok, zrobić rozejście i otworzyć spadochron.

Koszt nowego akustyka to około 1000 zł. Troszkę taniej możemy dorwać używany.

Po przekroczeniu 200 skoków, według zasad, będziesz mógł wykonywać skoki z kamerą. I pewnie nie będziesz mógł się doczekać tego momentu. Kamer sportowych na rynku mamy naprawdę dużo - do wyboru do koloru. Cena najnowszej wersji GoPro oscyluje zazwyczaj w granicach 1800 zł. Ale warto przemyśleć kupno niższego modelu, używanego lub po prostu zdecydować się na inną, tańszą markę.

Spadochron to największy kaliber skydiverskiego wyposażenia. Składa się on z czterech głównych części: pokrowca, spadochronu głównego, spadochronu zapasowego oraz automatu. Można je kupić nowe lub używane, w komplecie lub oddzielnie. Z uwagi na to, że jest to bardzo duży wydatek, najlepiej jego zakup skonsultować z zaprzyjaźnionym instruktorem, riggerem lub zaufanym skoczkiem. To czy już czas kupować swój własny sprzęt, zależy od bardzo wielu czynników. Jest to między innymi ilość skoków, plany związane z rozwojem w sporcie, kwestie finansowe i wiele, wiele innych... A koszt nowego kompletu to nawet 25-30 tys. zł.

Na polskim rynku nie ma oczywiście stacjonarnych sklepów spadochronowy. Niestety w praktycznie każdy niezbędny gadżet trzeba zaopatrywać się przez internet. Chociaż istnieje wiele sklepów internetowych polskich, jak i zagranicznych, to polecam zawsze przez zakupem zajrzeć na którąś z istniejących grup na facebooku. Często można dorwać na niej potrzebną rzecz w naprawdę okazyjnej cenie.

Grupy na Facebooku

PL

Sprzęt spadochronowy kupię - sprzedam

Giełda sprzętu spadochronowego.

ENG

Skydiving Gear For Sale and Wanted

Buy/Sell Skydiving gear

Sklepy internetowe

PL

https://www.wingstore.aero/pl/

http://sklep-spadochronowy.com

ENG

https://sky-shop.eu

Przeczytaj także

12 babskich skydivingowych niezbędników ---> KLIK

13 pomysłów na prezent dla skydivera ---> KLIK

2,902 wyświetlenia0 komentarz