10 wyjątkowych skoków

Każdego dnia wykonuje się na świecie skoki spadochronowe, dużo skoków. Ale pośród nich wszystkich niektóre są szczególnie niezwykle - takie, podczas których przesunięto granicę ludzkich możliwości. O których słyszeli i mówili wszyscy. Zapraszam do mojego zestawienia 10 najciekawszych skoków ostatnich lat. 

 

 

1. Skok bez spadochronu

 

Ostatnimi czasy jeden z najchętniej komentowanych i omawianych skoków przez skoczków i nie tylko. Wyczyn Luke'a Aikinsa polegał na wcelowaniu w wielką siatkę zawieszoną nad ziemią. Dzięki temu znalazł się bezpiecznie na ziemi bez otwierania spadochronu. 

 

 

 

2. Z balonu bez spadochronu

 

Bez spadochronu postanowił skoczyć również Antii Pendikainen. Sekret jego bezpiecznego lądowania polegał jednak na podpięciu się linką do kolegi i wspólne wylądowanie na jednym spadochronie. Absolutnie nie próbujcie tego w domu. Jak mówi jeden z komentarzy pod filmem - są bezpieczniejsze sposoby na zdobycie wyświetleń na youtube. ;)

 

 

 

3. Red Bull Stratos

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć oczywiście skoku Felixa Baumgartnera. Wydaje mi się, że to osiągnięcie możemy traktować nie tylko w kategoriach niesamowitego wyczynu, ale także małego wydarzenia historycznego. Już ponad 6 lat temu, bo 14 października 2012 roku ustanowił on rekord najwyższego lotu załogowego balonem, najwyższego skoku spadochronowego oraz największej prędkości swobodnego lotu. Co ciekawe, rekord Felixa został pobity niespełna 2 lata później przez Alan Eustace, wiceprezesa Google (!). Link TUTAJ.

 

 

 

4. Skok nie z, a do Pilatusa

 

Jeśli znudzą ci się te wszystkie skoki, bejsy i wingsuity, zawsze możesz posunąc się o krok dalej i po wyskoku z góry, spróbować wlecieć do akurat przelatującego nieopodal samolotu. Tak jak zrobiło to dwóch franscuskich wingsuiterów rok temu. Wyskakiwanie z samolotu widocznie jest już passé, teraz modne wskakiwanie jest do samolotu. ;)

 

 

 

5. Skok nad Mont Blanc

 

Niesamowity, przepiękny, magiczny skok 11000 stóp nad najwyższym szczytem Alp. Wykonali go oczywiście ci sami panowie Francuzi, czyli Soul Flyers. 

 

 

 

6. BASE jump z Mount Everest

 

Pozostając w temacie alpejsko-himalajskim... Wingsuit Base wykonany przez Valerego Rozova z najwyżej góry świata. Jak widać, ograniczenia zdecydowanie nie istnieją. :)

 

 

 

7. Jak Hanka w kartony

 

Chociaż wiele kontrowersji i zastrzeżeń co do prawdziwości wzbudził film, w którym to wingsuiter ląduje bez otwierania spadochronu w jeziorze, to Gary Connery lądując w kartonach potwierdził, że taki skok jest możliwy. 

 

 

 

8. Spacer po skrzydle

 

Jeśli nie ma dla ciebie miejsca w samolocie, zawsze możesz spróbować polecieć NA samolocie. Tak jak zrobił to kaskader z filmu reklamowego Subaru. :)

 

 

 

9. Za rączkę z Airbusem

 

To jest prawdziwa perełka. Już sama "jetmanowa" technologia, pozwalająca ludziom latać z silnikami na plecach, jest dla mnie czymś niesamowitym. Jednak lot z samolotem lini lotniczych Emirates, wcześniej wspomnianych jetmanów, to całkowite przekroczenie wszystkich dotychczas znanych granic. 

Równie imponujący film TUTAJ.

 

 

 

10. Najfajniejsza ślizgawka wodna

 

A na koniec trochę zabawy, przecież to o nią, a nie ustanawianie rekordów chodzi w spadochroniarstwie. Oglądając ten film, po prostu chciałoby się tam z nimi być. :) 

 

 

 

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon