• Basia Węgrzyn

Jak przetrwać zimę, czyli o życiu bez skoków

Skoczkowie w Polsce, a właściwie w większości Europy mają każdego roku przymusową, kilkomiesięczną przerwę od regularnych skoków. Wynika to oczywiście z uwarunkowań pogodowych - od mniej więcej listopada do conajmniej końca marca, jest za zimno, zbyt pochmurno i za wietrznie, żeby móc co weekend bezpiecznie i komfortowo wyskakiwać z samolotu. Wtedy każdego spadochroniarza zaczyna dopadać lekki dół i chandra, a hashtag #skydivernaglodzie szaleje po fejsbuku. Jeśli więc chcecie wiedzieć, jak poradzić sobie na tym zimowym odwyku, zapraszam do czytania. :)

Zacznijmy od tego, czego tak naprawdę brakuje nam, kiedy nie skaczemy. Najbardziej oczywista odpowiedź, czyli "skoków" wydaje mi się trochę zbyt uproszczona. Zastanawiając się nad tym dłużej, wyodrębniłam kilka elementów, których, poza skokami, może nam w nieskocznym okresie brakować.

Przygód

Ledwo poprzedni weekend się skończył, wróciliśmy ze strefy, a już kolejny się zbliża i znowu czeka nas pakowanie, ustalanie destynacji na weekend, umawianie się ze znajomymi, wspólna podróż na lotnisko... Znacie to? Podczas sezonu cały czas się coś dzieje. Skoczkowie są cały czas pod działaniem bardzo wielu bodźców, podróżują po całej Polsce, poznają nowe miejsce, co weekend przeżywają jakieś przygody, które przez kolejne 5 dni tygodnia mogą wspominać. Nic więc dziwnego, że kiedy późną jesienią zmieniamy tryb życia na spokojniejszy, nagle zaczyna nam czegoś brakować, czujemy pustkę i znudzenie.

Ludzi

Umówmy się, przez cały sezon skydivingowy praktycznie nie musimy martwić się o nasze życie towarzyskie, bo mamy je podane jak na tacy. Wystarczy, że pojedziemy w weekend na dowolną strefę w Polsce i już jesteśmy w gronie kilkunastu/kilkudziesięciu osób, które znamy lub właśnie poznaliśmy, które są do nas przyjaźnie nastawione, z którymi mamy wspólne zainteresowania i wspólne tematy do rozmów. Co więcej w każdy sobotni wieczór mamy zapewnioną imprezkę i ognisko. Czy to nie piękne? :)

Dlatego, chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się to takie oczywiste, poza sezonem możemy czuć się czasem trochę... samotni.

Aktywności fizycznej

Ok, może skydiving nie jest najbardziej wyczerpującym sportem świata, ale jednak dzięki niemu jesteśmy cały dzień w ruchu, przebywamy na świeżym powietrzu, w słońcu.

W jesień i zimę niestety zazwyczaj czas spędzamy zupełnie odwrotnie.

Co więc zrobić, żeby zima tez była fajnym i radosnym czasem?

1. Podróżuj

Nie muszą być to zaraz bardzo dalekie, czy egzotyczne kierunki. Wybierz się na weekend za miasto, pojedź do zakopanego na oscypka albo do parku na spacer. Ważne po prostu, żeby każdej wolnej chwili nie spędzać w kapciach na kanapie.

2. Uprawiaj sporty

Snowboard, narty biegowe, łyżwy, basen czy siłownia - każdy rodzaj sportu zwiększa endorfiny i poprawia humor!

3. Spotykaj się z ludźmi

Jak już ustaliliśmy, w zimie musisz sam zadbać o kontakty z innymi ludźmi - czy to skoczami, czy osobami ze skydivingiem w ogóle nie związanymi. Dlatego umówcie się z przyjaciółmi do kina lub na wino wieczorem. Dobry humor gwarantowany. :)

4. Pojedź gdzieś na skoki

Tak, antidotum na smutek spowodowany brakiem skoków, mogą być też... skoki. :)

Jeden czy dwa krótkie wyjazdy do trochę cieplejszych miejsc, na pewno dadzą kopa i energię, która starczy na całą zimę!

5. Polataj w tunelu

W końcu nic tak dobrze nie zastępuje skydivingu jak... indoor skydiving! Dzięki temu nie wyjdziesz z wprawy, a i przewietrzysz kask oraz kombinezon. :)

6. Odpoczywaj i ciesz się wolnym czasem

Choć może wydawać się, że ten punkt zaprzecza wszystkim poprzednim, to również jest niezwykle ważny.

Daj sobie czas na zwolnienie tempa i odpoczynek. W końcu, halo, wreszcie masz czas na nadrobienie wszystkich zaległych seriali na netflixie, przeczytanie kupki książek, które piętrzą się na twojej szafce nocnej, czy naprawienie cieknącego od miesięcy kranu w kuchni. :)

Naprawdę nie się nie stanie jak przez chwilę nie będziesz na tych najwyższych obrotach. :)

126 wyświetlenia0 komentarz