• Basia Węgrzyn

Z czego spadochroniarz może skoczyć?

Często jako synonimu skoków spadochronowych używa się sformułowania "skoki z samolotu". Ale właśnie, czy samolot to jedyny statek powietrzny, z którego skydiver może skorzystać? Zapraszam do przeczytania. :)

Samolot

Samoloty to główny rodzaj transportu dla wszystkich skydiverów. Są to zazwyczaj maszyny dość małe, zabierające na pokład od kilku do dwudziestukilku osób. Oczywiście im większe i szybsze, tym wygodniejsze i bardziej pożądane przez skoczków. PAC 750, Skyvan SC7, Cessna 208 Caravan, Dornier G92, Pilatus PC6, Twin Otter DHC-6, Turbofinist SM92, Beechcraft 99, Cessny 206 i 182, a także starsze AN-2, Wilgi PZL-104 lub Gawrony PZL-101 to tylko niektóre z samolotów, które w Polsce i na świecie latają na strefach spadochronowych.

Helikopter

Helikoptery, czy jak po polsku ładniej - śmigłowce możemy w zasadzie podzielić (pod kątem skoków) na dwa rodzaje. Duże, takie jak Mi-8, dla skoczków nie różnią się praktycznie niczym od dużych samolotów, latają na 4000 metrów, w środku są wygodne, a niektóre strefy (np. Skydive Balaton) posiadają je w swojej flocie zamiast samolotów. Są też śmigłowce małe, z których skoczkowie skaczą raczej okazjonalnie i to głównie po to, żeby zrobić sobie zdjęcie podczas zwisania na płozach. :)

Balon

Coraz popularniejsza forma rozrywki w Polsce - spotkać się możemy nawet ze specjalnymi wydarzeniami poświęconymi skokom z balonu. Niektóre z nich, szczególnie w Stanach, mają zamocowaną specjalną platformę, dzięki której skoczkom łatwiej jest wyskoczyć. Balon potrafi wnieść się na naprawdę dużą wysokość, co pozwala nawet na wykonywanie z niego skoków tandemowych! Więcej o skokach z balonu pisałam TUTAJ.

Szybowiec

Skoki z szybowca również są w Polsce dość częste. Model, z którego wykonuje się skoki to Bocian (posiada on zdejmowaną drugą część szyby, dzięki czemu skoczek może wyjść na skrzydło w trakcie lotu). W zależności od tego, czy jesteśmy wyciągani wyciągarką, czy samolotem, szybowiec wznosi się na około 1000 - 1500 metrów.

Motolotnia

Najbardziej egzotyczny ze wszystkich wymienionych środków lokomocji. Mała, niewygodna, ale raz w życiu można spróbować - czemu nie! ;) Sama chętnie bym kiedyś skoczyła, chociaż troszkę boje się małej wysokości - skok z motolotni odbywa się zazwyczaj z wysokości około 1000 metrów.

183 wyświetlenia0 komentarz