• Basia Węgrzyn

Jak zdobyć licencje USPA?

W różnych postach na blogu wspominałam już o USPA, opowiadałam o plusach tej organizacji i posiadania licencji wydawanej przez nią. Wszystko więc fajnie, ale jak będąc nie w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce można zdobyć taką licencję? Odpowiedzi postaram udzielić się w tym poście. Ostrzegam jednak, że nie będzie on zabawnym i lekkim tekstem, a raczej długą, nudną i techniczną instrukcją dla osób zainteresowanych tematem. Zapraszam. :)

Informacje o wszystkich licencjach i egzaminach na nie można znaleźć na 10-13 stronach SIMu, a także na stronie USPA w zakładce licencje. Po wszystkie szczegółowe informacje zalecam zatem tam się udać, jeśli jednak nie chcecie przekopywać się teraz przez anglojęzyczne teksty, mam nadzieję, że pomogę ja. :)

W tym poście przejdę przez kolejne licencje, opiszę wymagania na nie i niezbędne dokumenty (wszystkie wymagane są dostępne do wglądu i pobrania na stronie internetowej), a na końcu postaram się podpowiedzieć do kogo zgłosić się z chęcią uzyskania ich.

Tekst jest skierowany do osób, które rozpoczęły swoją drogę w polskim systemie szkolenia i/lub mają Świadectwo Kwalifikacji wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, ale z jakiegoś powodu chciałyby zostać także posiadaczami amerykańskich licencji.

Dlaczego? Bo jeśli jesteś przed swoim pierwszym skokiem, a interesują Cię od początku tylko i wyłącznie uprawnienia amerykańskie, możesz po prostu rozpocząć swój kurs za granicą na strefie spadochronowej zrzeszonej do USPA i tam po kolei zdobywać kolejne licencje. :)

A jeśli w ogóle nie wiesz, czym jest USPA - zapraszam TUTAJ.

MEMBERSHIP

Podstawą uzyskania jakiejkolwiek licencji USPA jest posiadanie członkostwa tej organizacji. Od tego kroku dlatego wypada zacząć. :)

Wymagania:

- brak, członkiem USPA może zostać każdy, nawet osoba niemająca ani jednego skoku na koncie

Ile kosztuje:

- 78 dolarów (opłata jednorazowa za wstąpienie do USPA)

- 66 dolarów (coroczne odnowienie licencji)

Dokumenty do wypełniania:

- zarejestrowanie się na stronie uspa.org i opłacenie członkostwa

- lub wypełnienie karty członkostwa

U kogo możesz zrobić tą licencję:

Członkostwo możesz zrobić samodzielnie na komputerze, może Ci w tym pomóc każdy także coach, instruktor, czy inny skoczek.

LICENSE A

W USPA licencje należy robić po kolei. Oznacza to, że nawet jeżeli masz PJ(D) i chciałbyś zrobić dodatkowo USPA D, musisz po kolei zdać 4 licencje - można to oczywiście zrobić jednego dnia. Licencja A jest w USPA pierwszą licencją, której odpowiednika w polskim systemie nie mamy. Może ona być pomocna więc dla tych osób, które zakończyły kurs AFF w Polsce, ale jeszcze "nie doskakały" obowiązkowych 50 skoków do ŚK, a na przykład chciałyby spędzić zimę na skokach gdzieś za granicą.

Wymagania:

- minimum 25 skoków

- 5 skoków w minimum 2 osoby

Co trzeba zdać:

- egzamin pisemny

- egzamin ustny

- skok egzaminacyjny (jego przebieg dokładnie jest opisany na 12 stronie SIMu)

Ile kosztuje:

- 36 dolarów* (opłata jednorazowa)

* w całym poście uwzględniam tylko opłaty do USPA, bez kosztów biletów i wynagrodzenia instruktora za przeprowadzenie egzaminów.

Dokumenty do wypełniania z instruktorem:

- Karta umiejętności licencji A (Jest dokument, sprawdzający czy podczas szkolenia, które robiliście w Polsce, zostały przerobione wszystkie elementy wymagane przez amerykański system szkolenia. Przy jego wypełnianiu niezbędna będzie dobrze uzupełniona książka skoków.)

- Karta odpowiedzi do testu A (2 strona)

U kogo możesz zrobić tą licencję:

Licencje A możesz zdać u każdego USPA instruktora, S&TA, IE lub BOD.

LICENSE B

Drugą z kolei jest licencja B. I to paradoksalnie jej uzyskanie wymaga najwięcej zaangażowania.

Wymagania:

- minimum 50 skoków

- 10 skoków na celność

- 10 skoków w formacji

- trening skoków na wodę

- kurs latania na czaszy

Co trzeba zdać:

- egzamin pisemny

Ile kosztuje:

- 36 dolarów (opłata jednorazowa)

Dokumenty do wypełniania z instruktorem:

- aplikację na licencję B (1 strona)

- karta odpowiedzi do testu B (2 strona)

- karta przebiegu kursu latania na czaszy

U kogo możesz zrobić tą licencję:

Samą licencję zatwierdzić może każdy instruktor USPA, jednak karta latania na czaszy musi być podpisana przez S&TA, IE, lub BOD.

LICENSE C

Licencja C jest ze wszystkich najłatwiejsza do zdobycia - w zasadzie to tylko formalność.

Wymagania:

- minimum 200 skoków

- 25 skoków na celność

- 50 skoków w formacji

Co trzeba zdać

- egzamin pisemny

Ile kosztuje:

- 36 dolarów (opłata jednorazowa)

Dokumenty do wypełniania z instruktorem:

- aplikację na licencję C (1 strona)

- karta odpowiedzi do testu C (2 strona)

U kogo możesz zrobić tą licencję:

Licencje C możesz zdać u każdego instruktora, S&TA, IE lub BOD.

LICENSE D

Licencja D, czyli ostatnia USPA licencja, otwiera drogę do dalszego rozwoju i uprawnień instruktorskich.

Wymagania

- minimum 500 skoków

- 2 nocne skoki

Co trzeba zdać:

- egzamin pisemny

Ile kosztuje:

- 36 dolarów (opłata jednorazowa)

Dokumenty do wypełniania z instruktorem:

- aplikację na licencję D (1 strona)

- karta odpowiedzi do testu D (2 strona)

U kogo możesz zrobić tą licencję:

Licencja D musi być podpisana przez S&TA, IE, lub BOD.

U KOGO W POLSCE MOŻNA ZROBIĆ LICENCJE AMERYKAŃSKIE?

Na to pytanie, odpowiedź niestety nie jest do końca prosta. W Polsce nie działa już żadna strefa spadochronowa zrzeszona do USPA, gdzie można przyjechać w weekend i w łatwy sposób zdać to, co kogo interesuje. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma w ogóle osób z uprawnieniami tej organizacji.

Wejście w posiadanie licencji A lub C powinno być stosunkowo łatwe. Można je zdać u dowolnego instruktora USPA, których, z tego co mi wiadomo, w Polsce jest dość sporo. Ważne oczywiście, żeby instruktor taki miał aktywne wszystkie uprawnienia, a także aktualne testy. Wystarczy więc takiego znaleźć drogą pantoflową lub internetową i voilà. :)

Z licencjami B i D jest trudniej, bo, jak wyżej wspominałam, przy nich potrzebny jest podpis IE, czyli instruktora egzaminatora, S&TA, czyli Safety and Training Advisora lub BOD, czyli Board of Director.

Lista IE i S&TA w Polsce dostępna jest na stronie USPA, jednak, szczerze powiedziawszy, nie wiem czy ktoś z osób w niej wymienionych aktywnie działa w tym zakresie. Znalezienie kogoś w Polsce z BOD, czyli zarządu USPA, oczywiście również odpada.

W przypadku trudności znalezienia kogoś, kto w Polsce pomoże nam w uzyskaniu interesujących nas licencji, pozostaje podróż za granicę. W Europie jest wiele stref oferujących szkolenia USPA i na pewno, na którejś z nich uzyskamy pomoc.

637 wyświetlenia0 komentarz