• Basia Węgrzyn

Skydivingowe newsy - zima 19/20

Od dwóch tygodniu w kalendarzu oficjalnie panuje wiosna, a my powoli budzimy się z zimowego snu. Okres od listopada do marca zdecydowanie nie obfituje w naszym polskim, spadochronowym środowisku w ciekawe wydarzenia, dlatego zamiast pisać o pojedynczych newsach w tym okresie na bieżąco, postanowiłam zebrać je w zbiorczym podsumowaniu.

Zapraszam do przeczytania i przypomnienia sobie, co działo się przez ostatnie miesiące. ;)

Osiągnięcia

VI Flyspot Polish Open

W listopadzie we Flyspocie odbyły się szóste już zawody Polish Open. Okazały się one owocne w dwa nowe rekordy: dziewczyny z No Mercy pobiły rekord Polski w ilości punktów w jednej rundzie - w czasie 35 sekund zdobyły aż 41 punktów, a Andrzej Sołtyk wraz z Maxem Martinem ustanowili nowy, oficjalny rekord Polski w speed z wynikiem 47,07 sekundy. Wow!!!

fot. Flyspot

Rekord Polski w Canopy Piloting: Speed

W tym samym miesiącu, również w RPA odbył się ważne zawody - Pucharu Świata Canopy Pilotingu. Sebastian Dratwa, podczas ostatniej rundy Speed ustanowił rekord Polski - 2.019 s, zdobywając przy tym 14. miejsce w swojej konkurencji! Ustanowiony został również nowy rekord Świata - 1.943 s.

Jeszcze raz gratulacje Seba!

fot. 10th FAI World Cup of Canopy Piloting 2019 oraz Marta Molińska

Polskie sukcesy w Austrii

Na przełomie lutego i marca, podczas otwartych zawodów Austrian Nationals Indoor Skydiving, Tomek Bocian wraz z Przemkiem Wilkiem wywalczyli złoto w kategorii Dynamic2Way. Złoty medal zdobyła również drużyna Flyspot Synapses w kategorii 4wayVFS. Ekstra chłopaki!

fot. Windobona Indoor Skydiving Wien

Plebiscyt Cumulusy

Cumulusy 2019 była już piątą z kolei edycją plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych. Nagrody przyznawane są w pięciu różnych kategoriach. Na gali rozdania nagród, która miała miejsce w lutym, zdecydowanie największym wygranym okazał się Andrzej Sołtyk. Za swoje umiejętności i osiągnięcia nagrodzony został 1. miejscem w kategorii Cumulus Sportowy oraz 3. miejscem w kategorii Cumulus Extreme. Za ustanowienie rekordu Guinnessa w najwyższym na świecie tandemowym skoku spadochronowym (11 405 m) Arkadiusz "Maya" Majewski zajął pierwsze miejscu w kategorii Cumulus Extreme. Na 3 miejscu podium (kategoria Cumulus Air show pilotaż grupowy) stanął zespół SkyMagic S3WAT. Ze spadochronowego świata nominowana byłą również Maja Kuczyńska, która ostatecznie zajęła 15 miejsce w kategorii Cumulus Sportowy. Wszystkim ogromnie gratuluję talentu, osiągnięć i ogromnej pracy! :)

fot. cumulusy.pl

Breaking news

Sezon 2020 pod znakiem zapytania

W związku z panującą pandemią koronawirusa niestety wciąż nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle, uda nam się w tym roku poskakać. Obecnie strefy spadochronowe są w trakcie przekładania startów sezonu na swoich lotniskach oraz odwoływania Dni Bezpieczeństwa. Odwołany został czwarty Puchar Świata w Indoor Skydivingu oraz drugie Mistrzostwa Europy w Indoor Skydivingu zaplanowane na kwiecień 2020 w tunelu Airspace w Belgii. Ważą się również losy Spadochronowych Mistrzostwa Świata zaplanowanych na sierpień na Syberii. Decyzja ma zostać podjęta do końca maja.

Trzymajmy wszyscy kciuki za szybki powrót do normalności, ale póki co #zostańmywdomu!

W tunelowym świecie

Ogromny tunel

CLYMB Abu Dhabi to otwarty pod koniec 2019 roku tunel aerodynamiczny o średnicy, uwaga, aż 32 stóp (9,7 m). Jest zasilany przez 16 silników, a jego rozmiary robią ogromne wrażenie już nawet na zdjęciach i filmach. Efekt na żywo musi być spektakularny! Na terenie obiektu działa również największa na świecie ścianka wspinaczkowa, od której Clymb zawdzięcza swoją nazwę. :)

fot. www.clymbabudhabi.com

Wind games 2020

Na początku roku odbyła się kolejna edycja jednej z najbardziej znanych imprez tunelowych w Europie - Wind Games. Wyniki, zwycięzców i relacje z mistrzostw zobaczyć można na stronie internetowej wydarzenia.

fot. Windoor

Na polskim podwórku

Europejskie sympozjum spadochronowe

Największy i najbardziej oczekiwany, spadochronowy event tej zimy, odbył się na początku marca w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim. Oby tak fajnych, dobrze zorganizowanych i merytorycznych wydarzeń w naszym środowisku! Pełną relację z wydarzenia zobaczyć można na fejsbukowej stronie wydarzenia. :)

fot. skydivingsymposium.eu

Koniec Antigravity

Wraz z początkiem marca strefa spadochronowa Anigravity, działająca pod nową nazwą od zeszłego sezonu na lotnisku w Michałkowie (k. Ostrowa Wielkopolskiego), podjęła dezycję o zaprzestaniu prowadzenia działalności spadochronowej. W oficjalnym oświadczeniu na swojej grupie na fejsbuku, Antigravity podziękowało swojej załodze oraz skoczkom. Ogromnie żałuję, bo było to fantastyczne miejsce i jego z moich ulubionych miejsc na spadochronowej mapie Polski.

fot. antigravity.pl

Skydive Wrocław razy dwa

Z goła inna decyzję, bo o rozszerzeniu swojej działalności, podjęła strefa Skydive Wrocław. Już drugi sezon z rzędu zapowiada rozpoczęcie skoków (obok lotniska w Szymanowie) również na lotnisku w Mirosławicach. Trzymam kciuki za powodzenia projektu i liczę, że uda się na którymś z lotnisk w najbliższym czasie wymienić samolot na większy niż Cessna 206 - wrocławscy skoczkowie czekają! :)

fot. www.skydive.wroclaw.pl

Tagi:

139 wyświetlenia0 komentarz